V posledním desetiletí 19. století se v italském operním světě objevily nové náměty, převzaté ze soudobé realistické literatury. Literární naturalismus Émila Zoly, osvobozený od romantické idealizace, usiloval o ztvárnění světa se vším jeho utrpením a stejnými cestami šel i operní verismus, zdůrazňující náměty, jejichž děj plný vášní je nejednou doveden až k násilnému konci. K vrcholným dílům verismu patří opery Giacoma Pucciniho: Manon Lescaut, Bohéma, Tosca, Madama Butterfly. Knižní vydání Obrazů ze života bohémy (Scenes de la vie de boheme) pařížského malíře a spisovatele Henryho Murgera v roce 1851 mělo mimořádný úspěch a Puccini v něm okamžitě vycítil velké dramatické možnosti. Dojemný příběh o lásce básníka Rudolfa k něžné Mimi, které není dopřáno dlouhého života, a o přátelství čtyř mladých umělců na Montmartru byl pro operu ideálním námětem. Libreto Puccinimu napsala proslulá autorská dvojice operního verismu, Luigi Illica a Giuseppe Giacosa, s nimiž skladatel poprvé spolupracoval na Manon Lescaut a po Bohémě ještě na Tosce a Madama Butterfly. Opera měla premiéru 1. 2. 1896 v Teatro Regio v Turínu pod taktovkou Artura Toscaniniho. Zdánlivá lehkost díla oproti dosud vládnoucímu wagnerismu zmátla jak obecenstvo, tak kritiku, a premiéra byla přijata jen s malým nadšením. O dva měsíce v Palermu však již měla obrovský úspěch. Puccini zde – tak jako později v Madama Butterfly či Turandot – prokázal mistrovství v hudebním vystižení místního koloritu; Claude Debussy prý prohlásil, že nepoznal nikoho, kdo by lépe hudebně popsal Paříž té doby než Puccini.

Nastudování Bohémy v nápadité a vkusné režii Ondřeje Havelky bylo nominováno na Inscenaci roku 2008 v tradiční anketě Divadelních novin, Christina Vasileva a Svatopluk Sem byli pak nominováni na cenu Thálie 2008 za ztvárnění rolí Mimi a Marcella.
Opera je nastudována v italském originále a v představení jsou použity české a anglické titulky.Délka představení: 2 hodiny 15 minut s 1 přestávkou

La boheme – Giacomo Puccini
Státní Opera
Premiéra: 23.října 2008
Autor libreta: Giuseppe Giacosa, Luigi Illica
Dirigent: Ondrej Lenárd, Jiří Štrunc
Režie: Ondřej Havelka
Scéna: Martin Černý
Kostýmy: Jana Zbořilová
Sbormistr: Tvrtko Karlovič, Adolf Melichar
Choreografie: Jana Hanušová
Rodolfo: Peter Berger / Tomáš Černý / Luciano Mastro / Richard Samek
Marcello:Martin Bárta / Jiří Hájek / Svatopluk Sem
Mimi:Helena Kaupová / Maria Kobielska / Pavla Vykopalová
Musela: Marie Fajtová / Jana Sibera / Anna Todorova / Ludmila Vernerová / Marina Vyskvorkina
Schaunard: Jiří Hájek / Oldřich Kříž / František Zahradníček / Daniel Čapkovič / Jiří Brückler
Cosine: Miloš Horák / Ivo Hrachovec / Jiří Sulženko
Bendit: Aleš Hendrych / Jurij Kruglov / Bohuslav Maršík
Alcindoro: Lubomír Havlák / Dalibor Janota
Parpignol: Jiří Hruška / Jan Ondráček
Celník: Luděk Koverdynský / Libor Novák
Seržant: Luděk Koverdynský / Tomáš Kyndl / Martin Beck / Libor Novák
Číšník: Petr Jirsa
Kaprál: Jiří Němeček Účinkuje orchestr a sbor Státní opery.

@Státní Opera, Karel Kouba

@Státní Opera, Karel Kouba

Informace o dějišti

Státní opera

Wilsonova 4
Praha 1

Národní divadlo

Národní 2
Praha 1