První provedení Mozartovy Zaide v historii Národního divadla
Koncertní provedení 10. a 13. dubna 2020 ve Stavovském divadle

Mezinárodní sólistické obsazení tvoří Lada Bočková, Joel Prieto, Thomas Atkins, Boris Prýgl a Levente Páll. Hudební nastudování je v rukou proslulého specialisty na barokní a klasicistní hudbu, anglického dirigenta Christophera Mouldse. Spoluúčinkuje Orchestr Národního divadla.

Mozart napsal celkem patnáct hudebních čísel, poté však svou zpěvohru z neznámých důvodů odložil a již nikdy nedokončil. Protože se nedochoval text libreta, není vůbec jasné, jaké měla mít Mozartova opera rozuzlení – nechá zhrzený sultán hlavní hrdinku a jejího utajovaného milence popravit za pokus o útěk, nebo jim velkoryse odpustí? Na tuto otázku Mozart odpověděl teprve ve svém o něco pozdějším a o mnoho známějším Únosu ze serailu, který zpracovává velmi podobný příběh, velmi podobným způsobem pojímá hlavní ženskou postavu a dokonce přejímá i figuru a jméno obhroublého dozorce serailu Osmina. I v nedokončené Zaidě Mozart ukazuje, že mistrovství hudebního dramatika dosáhl dávno před vznikem svých nejslavnějších vídeňských a pražských oper.

Koncertní provedení dochovaných árií a ansámblů z této opery doplní Mozartova Symfonie č. 34 C dur, která vznikla v tomtéž roce 1780 jako Zaide. Její tři věty zazní jako předehra, intermezzo a finále ve třech různých částech operního večera.

Informace o dějišti

Stavovské divadlo

Ovocný trh
Praha 1