Stavovské divadlo

Je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Dal je postavit osvícenský aristokrat František Antonín hrabě Nostic Rieneck. a původní název proto zněl Hraběcí Nosticovo divadlo. Tato budova je postavena v klasicistním slohu a je vedle divadla v Leovenu ve Štýrsku jediným divadlem svého druhu v Evropě, které se zachovalo téměř v původním stavu do našich dnů.

V roce 1798 divadlo zakoupili čeští stavové a od té doby neslo, s přestávkami, název Královské stavovské divadlo. Na scéně Stavovského divadla působilo několik zakladatelských generací českých divadelníků. Na tomto jevišti zazněla poprvé v r. 1834 píseň „Kde domov můj“. Stavovské divadlo je trvale spjato i se jménem Wolfganga Amadea Mozarta. Odehrály se v něm i světové premiéry dvou oper: slavného Dona Giovanniho (29. 10. 1787 – kterou Mozart sám dirigoval) a opery La Clemenza di Tito (1791, při příležitosti korunovace Leopolda II.).

Stavovské divadlo přilákalo ve své historii i řadu významných tvůrců evropského významu. Na scéně Stavovského divadla působí po spojení s Národním divadlem kromě operního souboru také činohra a baletní soubor.

Jak se obléknout

Divadlo je kulturní instituce. Respektujte obecné zásady slušného chování a oblékání.

Ve vnitřních prostorách divadel je zapotřebí nosit roušku či jinou podobnou ochranu úst a nosu. Příchod diváků, jejich pobyt v divadle i následný odchod organizuje hledištní personál ve speciálním režimu tak, aby byli návštěvníci jednotlivých sektorů od sebe odděleni a nemuseli se potkat ani v prostorách občerstvení, toalet či šaten.

Děkujeme, že respektujete vládní nařízení spolu s námi a těšíme se na Vás.

Adresa

Stavovské divadlo

Naše tipy

Program

Opera

Činohra

Koncerty

Adresa

Ovocný trh, Praha 1